Dla młodych gniewnych i nie tylko

 


W 2017 roku debiutowałam tomikiem poezji "Młodzi gniewni" wydanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bielawie jako XXI tom serii Sudeckiej poezji i prozy. Jaka idea mi wtedy przyświecała i gdzie można go wykorzystać?

Przede wszystkim do pracy z młodzieżą, zarówno w kontakcie indywidualnym, jak i zajęciach grupowych - poezjoterapii. Czym wyróżnia się ten tomik? Zawiera w sobie wiersze, które napisałam jako nastolatka, i które nie poddane zostały żadnej korektorskiej obróbce. Przez to są autentyczne, co w pracy z młodzieżą jest bardzo ważne. Często słyszę od młodych ludzi, uczniów, że to, co piszą jest niewarte pokazania, głupie... Równie często wstydzą się tego, że coś piszą (choć zdarzają się wyjątki 😉). Staram się wtedy stworzyć im przestrzeń do wyrażania siebie, dając poczucie bezpieczeństwa i odchodząc zupełnie od oceniania. Dla mnie każde ich słowo ma sens i każde uczucie jest ważne. Pisanie to rodzaj autoterapii. Mam nadzieję, że ten tomik będzie świadectwem tego, że MOŻNA 😊.

Pod tytułem tomiku można doszukać się informacji "Wyłącznie dla nastolatków". Napisałam to trochę przekornie, by podkreślić wagę tego okresu i zadedykować go wszystkim młodym ludziom, "z którym przyszło mi rozmawiać w pracy i bardziej prywatnie."

Ponadto, podzieliłam wiersze na konkretne tematy i po każdym dziale napisałam współczesny komentarz, przez co tomik stał się takim małym ala poradnikiem.

 

Warto prowadzić z młodzieżą zajęcia i rozmowy o poezji. To pokarm dla wrażliwych dusz. A wrażliwość jest bardzo potrzebna światu. Na tym blogu będzie można znaleźć kilka propozycji na poetyckie warsztaty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz