Okres świąt zawsze przywodzi mi na myśl wspomnienia o rodzinie, przodkach i dawnych zwyczajach. Kilka dobrych lat temu mocno zaangażowałam się w stworzenie rodzinnego drzewa genealogicznego. Jest z tym związanych wiele ciekawych, osobistych historii, które już na zawsze pozostaną w mojej pamięci. Odnalazłam cały szereg dokumentów, zdjęć i miejsc, co, według wymienionych przeze mnie poniżej publikacji, ma ogromne znaczenie.
PSYCHOGENEALOGIA
Czym zajmuje się psychogenealogia? Dziedzictwem każdego człowieka. Uwarunkowaniem przez rodzinną historię. Wpływem przemilczanych losów przodków na życie człowieka. Być może odpowiedzią na dotąd niewyjaśnione zachowania. Tak w dużym uogólnieniu. Chcąc mówić o nauce i sztuce jednocześnie, należałoby zdobyć odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, aby posługiwać się tą dziedziną w szerszym znaczeniu.
KSIĄŻKI, KTÓRE POLACAM W TYM TEMACIE:
Mark Wollyn
To była moja pierwsza przygoda z psychologiczno-terapeutycznym podejściem do doświadczeń przekazywanych z pokolenia na pokolenie, dlatego od niej zaczęłam. Według autora wchodzimy w życie z nieprzepracowanymi sprawami z przeszłości. W książce odnajdziemy wiele ćwiczeń, pytań, wizualizacji, które mogą przybliżyć nas do zrozumienia związków z rodzicami, krewnymi, partnerami itd. i przede wszystkim do poznania samego siebie... Bo nieprzepracowane uczucia mogą być rzutowane na osoby, z którymi się wiążemy; bo nasze objawy mogą być próbą ocalenia od zapomnienia czyjejś historii... Pozwól, żeby ciekawość była twoim przewodnikiem.
Tajemnice przodków. Ukryty przekaz rodzinny
Anne Ancelin Schützenberger
Życie każdego z nas jest powieścią - tak rozpoczyna się pierwszy rozdział. I rzeczywiście, przechodząc przez całą książkę, czujemy, jakby pisały się nasze kolejne życiowe rozdziały. Czego by dotyczyły? Dat, ważnych wydarzeń historycznych, imion, ukrytych lojalności i rachunków, mitów i ról rodzinnych, "widm i krypt", syndromu rocznicy oraz innych tajemnic.
Psychogenealogia w praktyce
Anne Ancelin Schützenberger
To jakby pogłębienie treści z wcześniejszej pozycji. Wiele treści powtarza się, jednak pierwsze skrzypce grają tutaj drzewo genealogiczne oraz budowa własnego geneosocjogramu i atomu społecznego.
Sekrety przodków, czyli jakie znaczenie ma to, że twoja prababka zwiała przez okno z kochankiem?
Katarzyna Droga
Bardzo przystępna pozycja napisana piórem dziennikarskim, w której jednak odnajdziemy wiele z psychologii, wzbogacona o zadania do wykonania dla samego siebie. W pierwszej chwili miałam wrażenie, że czytam znów o tym samym (patrz pozycje wyżej), ale ta książka pozytywnie mnie zaskoczyła i otworzyła szufladki, które wcześniej otwarte były jedynie do połowy. Gdybym miała komuś polecić książkę o psychogenealogii, to właśnie od tej pozycji bym zaczęła.
INNE KSIĄŻKI, KTÓRE NAWIĄZUJĄ DO PSYCHGENEALOGII bardziej lub mniej bezpośrednio, służą lepszemu poznaniu samego siebie w kontekście historii i relacji z najbliższymi:
- Zniewolone dzieciństwo. Ukryte źródła tyranii Alice Miller
- Jestem na ciebie zły, ale cię kocham. Jak naprawić relacje z rodzicami Isabelle Filliozat
- To, co musimy utracić, czyli miłość, złudzenia, zależności, niemożliwe do spełnienia oczekiwania, których każdy z nas musi się wyrzec, by móc wzrastać Judith Viorst
- Możesz uzdrowić swoje życie Louise L. Hay
- Programy rodzinne twoich chorób Gerard Athias
Z pewnością nie wyczerpałam tematu! Uchyliłam zaledwie rąbka tajemnicy...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz